– Chcę, aby nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni; chcemy, aby bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy, było zapewniane w jak najdoskonalszy sposób – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w Kielcach podczas odbywającego się w tym mieście 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W targach bierze udział ponad 600 firm z 31 krajów.

– Nikomu chyba dzisiaj nie trzeba tłumaczyć, czemu służy wyposażenie wojska i po co wyposaża się wojsko w najnowocześniejszy sprzęt; po co prowadzi się badania nad tym, by wyposażenie dla wojska – ten sprzęt obronny – było jak najdoskonalsze, jak najsprawniejsze. Zawsze powtarzam: cele są dwa – chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim chcemy, by nasz żołnierz służył bezpiecznie. Życie żołnierza, jego zdrowie jest najcenniejsze – zaznaczył prezydent podczas uroczystości otwarcia targów.

Jak podkreślił prezydent, Polska jest „krajem ambitnym”. Z tego powodu dąży do tego, by „bezpieczeństwo ojczyzny, naszych żołnierzy i naszego regionu Europy, gdzie jesteśmy największym państwem Europy Środkowej – zapewniać im w sposób jak najdoskonalszy”.

Prezydent nawiązał również do wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej.

– Ogromnie się cieszę z tak niezwykle aktywnej amerykańskiej obecności w tym roku na targach – podkreślił Duda. – Ta narodowa wystawa amerykańska – czyli szeroka prezentacja przemysłu Stanów Zjednoczonych, jeżeli chodzi o obronność – jest dla nas bardzo ważna. Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle nowoczesny, doskonały, sprawdzony w walce – jest po prostu sprzętem spełniającym podstawowe walory, o których mówiliśmy. Oczywiście chciałbym, żebyśmy dzisiaj my – Polska, nasz przemysł – mieli w swojej ofercie takie produkty. Nie da się tego zrobić prędko, wymaga to długiej pracy, doskonalenia się, badań, ogromnych nakładów – zauważył prezydent.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę