Fot. Creative Commons

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj stwierdził, że planowany przez rząd zakaz przemieszczania się z 31 grudnia na 1 stycznia będzie niezgodny z obowiązującą w Polsce Konstytucją. To reakcja na ,,godzinę policyjną”, jaką w czwartek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Niedzielski zapowiedział, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywała narodowa kwarantanna. W praktyce oznacza to zamknęcie hoteli, stoków narciarskich, a także znaczące ograniczenie działalności galerii handlowych (działać będą mogły jedynie sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie, apteki oraz wielkopowierzchniowe, wolnostojące sklepy meblowe).

Najgłośniej jednak dyskutowany jest zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc, który będzie obowiązywał od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 rano 1 stycznia. ,,Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu” – czytamy na stronie internetowej rady ministrów.

REKLAMA

Za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku konstytucjonalista prof. Marek Chmaj ogłosił, że zakaz ten jest niezgodny z Konstytucją. Prawnik wskazał, że według niej ,,każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

,,Zapowiadane ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy, czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej)” – napisał w dalszej części wpisu.

REKLAMA