Prof. Gut: Właściciele sklepów i młode pary powinni płacić za zakażenia koronawirusem podczas zakupów i wesel

–  Zastanawiam się, czy sklep nie powinien odpowiadać w przypadku COVID-19, wręcz finansowo. Jeśli udowodnimy, że ognisko powstało w sklepie, oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo niedopełnienia pewnych ustalonych zasad gry – powiedział w czwartek w „Rozmowie w samo południe” w radiu RMF FM prof. Włodzimierz Gut.

Dodatkowo doradca Głównego Inspektora Sanitarnego uważa, że właściciel sklepu powinien między innymi „utrzymać na kwarantannie osoby, z którymi zetknął się pacjent zakażony w jego sklepie”.

Czytaj także:  Czy ruch Trzaskowskiego odniesie sukces? Zobacz wyniki sondażu

Jednocześnie znany wirusolog podkreślił, że konsekwencje finansowe powinni na przykład ponosić także nowożeńcy, jeśli podczas organizowanego przez nich wesela doszło do zakażenia COVID-19.

– Przepraszam, a kto zapraszał? – pytał Gut.  – Po prostu odpowiadają za zdarzenia, które mogą w tym momencie zaistnieć – ocenił.

Z tego względu para młoda powinna pokrywać koszty kwarantanny i leczenia osób, które zakaziły się koronawirusem podczas wesela.

Czytaj także:  „Superbabcia Nina”. 99-letnia Hiszpanka wygrała z koronawirusem. Leczyła się paracetamolem

Profesor Gut skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego za jego słowa z ostatniej kampanii prezydenckiej, że w Polsce „koronawirus jest w odwrocie” i dlatego „nie trzeba się go już teraz bać”

– Na pewno nie był to sukces intelektualny – podkreślił wirusolog.