Fot. Pixabay.com

Główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem prof. Andrzej Horban stwierdził, że w 2021 roku możliwe będzie zniesienie nawet do 95 proc. obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa. Przyznał jednak, że aby do tego doszło, musi zostać spełniony jeden warunek.

W rozmowie z Radio ZET ekspert opowiedział między innymi o Narodowym Programie Szczepień. Przyznał on, że z perspektywy ,,przeciętnego” człowiek na szczepionkę będzie trzeba trochę poczekać, ale szczęściem jest to, że ,,szczepienia będą się odbywać etapami”.

Prof. Horban przypomniał także, kto będzie mógł liczyć na zaszczepienie w pierwszej kolejności. Są to pracownicy systemu ochrony zdrowia, a następnie osoby należące do grupy ryzyka, czyli osoby starsze.

Jeżeli do lata uda nam się wyszczepić przynajmniej wszystkich, którzy mają 60 lat i więcej, to już jesteśmy bliscy zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń. Prawdopodobnie zapomnimy o czymś takim jak maski. Jeżeli wyszczepimy wszystkich 60+, to zabieramy się za następnych i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni – oznajmił prof. Horban.

Główny doradca premiera zapowiedział także, że bardzo istotnym procesem w ramach Narodowego Programu Szczepień będzie poddanie ich osobom młodszym, choć rząd ,,nie bardzo boi się o dzieci i o ludzi relatywnie młodych”. Dodał także, że ,,bezwzględnie” zaleca szczepienia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę