fot. East News
fot. East News

Prokuratura wezwała Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na przesłuchanie w charakterze świadka, które zaplanowano na 3 sierpnia w Warszawie. Termin ten został uzgodniony z przedstawicielami byłego premiera Polski.

W kwietni Donald Tusk był już przesłuchiwany przez prokuratorów z pionu wojskowego prokuratury. Wtedy sprawa dotyczyła ustaleń dotyczących współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskim odpowiednikiem. Śledczy próbowali udowodnić, że umowę o współpracy podpisano ze złamaniem procedur, Donald Tusk natomiast dowodził, że wszystko było przeprowadzone zgodnie z literą prawa.

Dziś postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Krajową dotyczy nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar smoleńskiej katastrofy prezydenckiego samolotu. Sprawdzane są działania ówczesnych śledczych prokuratury wojskowej, którzy dosyć, że nie uczestniczyli w sekcjach prowadzonych jeszcze w Rosji, to nawet o nie nie wnioskowali. Inny zarzut, to brak zlecenia przez nich sekcji już po tym, gdy ciała zostały sprowadzone do Polski.

Prokuratora Krajowa oświadczyła: – „Zaniechanie sekcji ofiar katastrofy smoleńskie bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew obowiązującym w Polsce przepisom kodeksu postępowania karnego, doprowadziło do szeregu błędów ujawnionych w trakcie prowadzonych obecnie ekshumacji. Nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby, w skrajnym przypadku aż ośmiu.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę