Polscy najemnicy na Ukrainie? Propaganda Kremla
fot. Twitter

Rosjanie są żądni polskiej krwi? Na razie mogą sobie jedynie pozmyślać. Rosyjski resort obrony podał, że podczas starć na wschodzie Ukrainy zlikwidowano około 80 „polskich najemników”. Niestety – albo raczej „stety” – żadne inne źródła nie potwierdzają tych rewelacji. Wszystko więc wskazuje na to, że może to być rosyjska propaganda – pisze „Planeta.pl”.

Kremlowskim mediom propagandowym niezwykle zależy na tym, aby podsycać nastroje w Rosji przeciw Polakom. Ukazują nas jako zagrożenie dla Rosji między innymi w ten sposób – przekazując fałszywe informacje na temat dużej liczby polskich ochotników, którzy przyjeżdżają na do Donbasu walczyć z Rosjanami.

„Nawet 80 polskich najemników, 20 opancerzonych wozów bojowych i osiem wyrzutni rakietowych Grad zostało zniszczonych w precyzyjnych uderzeniach w fabrykę cynku Megatex w Konstantinowce w obwodzie donieckim” – oświadczył resort.

Doniesienia nie zostały w żaden sposób zweryfikowane. Najprawdopodobniej jest to więc kolejny propagandowy wybieg Kremla na użytek wewnętrzny.

Ukraina przegrywa? Nie tak szybko…

Jak podaje „Planeta.pl” – Rosjanie wzmożyli ostrzał celów na tyłach linii frontu. Ostrzeliwują m.in. Kijów i Lwów. Starają się w ten sposób odwrócić uwagę Ukraińców od Donbasu. Nie bez powodu, gdyż na wschodzie Ukraińcy przygotowują największą kontrofensywę od początku wojny. Zachodni sprzęt zaczyna docierać, a wyszkoleni w jego obsłudze i wypoczęci żołnierze są gotowi do ataku, którego celem będzie odbicie przynajmniej części terenów, zajętych przez Rosjan.

Co prawda Ukraińcy zostali zmuszeni do wycofania się wczoraj z kluczowego miejsca – ostatniego dużego miasta w obwodzie Ługańskim, które było do tej pory w rękach Ukrainy. Chodzi o Siewierodonieck, który padł w piątek. Rosjanie nie są jednak kuloodporni, a zajmowanie nowych terenów przysparza im potężnych strat.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez „Kyiv Independent” Rosja straciła do tej pory 34,700 żołnierzy, 1511 czołgów, 3645 pojazdów opancerzonych, 764 systemy artylerii, 217 samolotów, 184 helikoptery oraz 626 dronów.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę