pietruszka - korzeń
fot. screen Youtube / Natural Solution

Pietruszkę dodajemy do zup, sałatek i wielu innych potraw. Dzięki niej nabierają niesamowitego aromatu i wyrazistości. Im warzywo jest świeższe, tym lepiej. Warto mieć je zawsze w zanadrzu. Jeśli więc masz możliwość, by założyć przydomową plantację pietruszki, to koniecznie spróbuj. Podpowiadamy, jak siać to warzywo korzeniowe, aby uzyskać duże plony.

Domowa uprawa warzyw ma prawie same zalety. Możesz zasiać takie gatunki, jakie tylko chcesz i sięgać po nie w każdej chwili. Z pewnością przyda Ci się pietruszka, która nie jest zbyt trudna w uprawie – aczkolwiek w nasionach znajdują się substancje, które spowalniają kiełkowanie. Podpowiadamy, jak siać ją poprawie, aby zbiory miło Cię zaskoczyły.

Prawidłowy siew pietruszki

Pietruszkę siej bezpośrednio do gruntu. To odporny gatunek, więc przetrzyma niskie temperatury w nocy. Zanim jednak przystąpisz do siewu, przygotuj rabaty – spulchnij ziemię i wzbogać ją kompostem. Aby pietruszka optymalnie się rozwijała, wybierz dla niej stanowisko ciepłe z dostępem do światła słonecznego. Odczyn pH podłoża powinien wynosić 5,5-6,8. Możesz to sprawdzić, wykonując test gleby.

Jak polepszyć kiełkowanie nasion?

Zdradzamy patent na poprawę kiełkowania nasion. Pozwala usunąć z nasion pietruszki substancje, które ograniczają jej wzrost. Masz do wyboru 2 sposoby. Pierwszy polega na zanurzeniu nasion w wodzie na 1 dzień. Gdy wyschną, musisz szybko przystąpić do wysiewu. Drugie rozwiązanie to moczenie nasion w wodzie utlenionej przez kwadrans. Po upływie tego czasu trzeba je opłukać i natychmiast wysiać. Tak zaprawione nasiona zaczną kiełkować po paru dniach.

Jakie właściwości zdrowotne ma pietruszka?

Pietruszka charakteryzuje się wyjątkowym aromatem i smakiem, a także wieloma walorami zdrowotnymi. Uzupełnia niedobory żelaza, przez co chroni przed anemią. Warzywo jest źródłem betakarotenu i witaminy C, które poprawiają wzrok i wygląd skóry. Poza tym pietruszka odświeża oddech, a przygotowany z niej napar działa moczopędnie.

Czytaj też: Włóż do dołka podczas sadzenia pomidorów. Obrodzą jak nigdy


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę