pomidory w szklarni
fot. Pixabay

Jedną z najważniejszych rzeczy, która wpływa na wielkość plonów, są nawozy, jakich użyjesz, aby je wesprzeć. Ten kluczowy podaje się podczas przesadzania. Sprawdź, jak ze skorupek jaj oraz popiołu stworzyć odżywkę do pomidorów. Dzięki niej będziesz mieć skrzynki wypełnione owocami po brzegi.

Pomidory to rośliny, którym nie zaszkodzi przesadzanie. W przypadku wielu innych warzyw czy owoców czynność ta wiąże się z dużym ryzykiem, jednak pomidory z reguły dobrze na tym wychodzą. To też najlepszy moment, by je solidnie wzmocnić – tak by za jakiś czas wydały mnóstwo dorodnych i zdrowych owoców.

Przesadzanie pomidorów krok po kroku. Jakie sadzonki sprawdzają się najlepiej?

Podczas przesadzania przyjrzyj się uważnie łodydze sadzonki. Czy jest gruba i wytrzymała, a jej listki wyglądają zdrowo? To dobry znak. Z takiej sadzonki powinna rozwinąć się dorodna roślina. Jeśli jednak sadzonka wydaje Ci się wiotka, to możesz wypróbować metodę sadzenia w poprzek. Sadzonki możesz przesadzić w chwili, gdy mają 4 konkretne liście. Najlepiej umieść ją w ziemi na głębokość pierwszego listka – dzięki temu korzenie lepiej się rozrosną.

Najlepsza odżywka do pomidorów. Użyj podczas przesadzania

Na dnie dołka, w którym chcesz posadzić sadzonkę, wrzuć odżywkę złożoną z pokruszonych skorupek jajek i popiołu. Użyj popiołu pochodzącego ze spalonej trawy, liści czy gałęzi drzewek. Składnik dostarczy młodym roślinom potasu, fosforu i innych potrzebnych do wzrostu młodej rośliny substancji pokarmowych. W skorupkach jajek z kolei znajdują się pokłady wapnia, które będą odżywiać ziemię pod pomidorami przez bardzo długi czas (nawet 2-3 lata). Dobrze, aby skorupki jaj stanowiły 1/3 nawozu – pamiętaj, aby je porządnie pokruszyć. Ponadto wielu ogrodników radzi, by część skorupek przed wrzuceniem do dołka spalić – w ten sposób szybciej nastąpi ich rozkład. Popiół i kawałeczki skorupek na początku przemieszaj trochę z glebą w dołku, a potem włóż do niego sadzonkę. Podlej ją dużą ilością wody i przysyp ziemią.

Czytaj też: Posadź obok pomidorów. Zwiększa plony i działa jak tarcza przed szkodnikami


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę