Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowości finansowych w Polskiej Fundacji Narodowej.

Portal Onet.pl ujawnił, że związana z PiS Polska Fundacja Narodowa zapłaciła 5,5 mln dolarów, czyli ponad 20 mln złotych amerykańskiej firmie pijarowej White House Writers Group za wypromowanie Polski w USA. Według informacji, do których dotarł portal Onet, WHWG za pieniądze te stworzyła kilka mało popularnych profili w mediach społecznościowych, jak również zorganizowała kilka paneli poświęconych Polsce.

Według Onetu na kontrakcie zawartym przez PFN najbardziej miała skorzystać finansowo rodzina związanego z partią Kaczyńskiego polonijnego historyka prof. Marka Jana Chodakiewicza, który jest m.in. członkiem rady programowej Muzeum II Wojny Światowej. Redakcja dotarła do rozliczeń WHWG, z których wynika, że przelewy na wysokie sumy trafiały na konta jego siostry, żony czy współpracownika.

Lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował, że w sprawie nieprawidłowości finansowych w PFN zostanie złożony wniosek do prokuratury.

– Nie zostawimy tego – będziemy o tym mówić i każdy taki przykład będziemy pokazywać Polakom – mówił Schetyna na konferencji prasowej. Podkreślił również, że oczekuje w tej sprawie odpowiedzi od wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, dotyczących kwestii nadzoru nad fundacją. Schetyna chce też wiedzieć, jaką Gliński „miał wiedzę na temat wydatkowanych pieniędzy” oraz „co zrobił, żeby nie dochodziło do takich procederów”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę