Jak informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita” bardzo prawdopodobna jest wizyta Donalda Trumpa w Polsce 1 września. Ma ona być przełomowa. Prezydent USA wg informacji prasowych ma ogłosić wtedy zniesienie wiz dla Polaków i powstanie Fort Trump.

– Amerykanie zasygnalizowali polskim partnerom, że Trump zastanawia się nad zaproszeniem Andrzeja Dudy do Białego Domu już w połowie czerwca, aby rozstrzygnąć ostatnie spory w sprawie rozbudowy amerykańskich baz w Polsce – podała „Rzeczpospolita”. Dziennik opiera się na niezależnych źródłach – polskich i amerykańskich.

Informację o tym, że zaproszenie dla Trumpa na 1 września jest aktualne, potwierdził Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. – Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA. Jednak to Biały Dom ogłasza kalendarz zajęć Donalda Trumpa i robi to z niewielkim wyprzedzeniem – dodał też Szczerski. Dziennik wnioskuje, że to jesienne wybory do Sejmu przemawiają za wrześniową wizytą Trumpa. Znaczenie ma też wsparcie dla reelekcji prezydenta USA przez Polonię.

„Rzeczpospolita” podaje także informację o planach zniesienia wiz dla Polaków. To właśnie we wrześniu Trump miałby to zadeklarować. – Z naszych informacji wynika, że w Warszawie Trump mógłby także złożyć deklarację w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. I to mimo że rok rozliczeniowy w USA kończy się dopiero 30 września – wtedy będzie wiadomo, ilu naszym rodakom odmówiono wiz (odsetek ten musi spaść poniżej 3 proc.) – można przeczytać w dzienniku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę