Przełom w parlamencie. Sejm zdecydował ws. pigułki „dzień po”

pigułka dzień po legalnie w aptece bez recepty
fot. Pixabay

Przełomowa decyzja Sejmu. Izba niższa polskiego parlamentu zdecydowała o statusie prawnym tzw. pigułki „dzień po”. Decyzją Sejmu hormonalny środek antykoncepcyjny będzie dostępny w aptekach bez recepty. Pigułkę „dzień po” będą mogły zakupić osoby, które ukończyły 15 rok życia.

REKLAMA

Jak informuje rmf24.pl – Sejm uchwalił w czwartek nowelizacje ustawy Prawo farmaceutyczne, wedle której w aptekach bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octan uliprystalu. Substancja jest znana szerzej jako pigułka „dzień po”, którą należy zażyć maksymalnie 120 godzin od współżycia, aby zapobiec zajściu w ciążę.

Nowelizacja została uchwalona dopiero po przegłosowaniu wniosku Konfederacji, która wnosiła o odrzucenie projektu w całości. Wniosek partii został odrzucony głosami sejmowej większości. Później podjęto głosowanie nad całością ustawy. 224 posłów było „za”, a 196 „przeciw”, w związku z czym projekt przeszedł.

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Pigułka „dzień po” do kupienia w każdej aptece bez recepty

Od lipca 2017 roku tabletki „dzień po” były dostępne w Polsce tylko na receptę – przypomina rmf24.pl. Nowelizacja polegała na usunięciu z prawa tego przepisu, aby pigułkę z octanem uliprystalu można było kupić po ukończeniu 15 roku życia, w każdej aptece i bez recepty.

Pigułka „dzień po” nie jest środkiem poronnym. „Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką ‘dzień po’, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji” – czytamy na portalu.

Udostępnij: