Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla portalu wp.pl, przyszłoroczne wybory prezydenckie rozstrzygną się w drugiej turze. Po raz pierwszy badanie sondażowe pokazuje, że Andrzej Duda może zostać pokonany przez Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Urzędujący prezydent wygrywa zdecydowanie pierwszą turę, w której może liczyć na głosy 43,89 proc. Polaków, którzy zadeklarowali udział w wyborach. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej uzyskałby 26,30 proc., na trzecim miejscu znalazłby się Szymon Hołownia z. poparciem 9,74 proc. uczestników badania.

W drugiej turze, i jest to nowość w badaniach sondażowych dotyczących wyborów prezydenckich, Duda i Kidawa-Błońska uzyskują prawie po tyle samo głosów. Prezydent mógłby liczyć na 47,92 proc. poparcia, zaś obecna wicemarszałek Sejmu na 46,66 proc.

Oznacza to, że przewaga Dudy nad Kidawą-Błońską stopniała prawie do zera. W tej sytuacji nie bez znaczenia mogą być decyzje 5,42 proc. uczestników badania IBSP, którzy nie wiedzieli jeszcze, którego z kandydatów poprą w drugiej turze wyborów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę