Kotlety po mediolańsku to tradycyjna potrawa kuchni Lombardii o niesłychanie bogatej historii. Choć przypominają schabowe, są od nich dużo smaczniejsze – przyrządza się je bowiem z mięsa wołowego lub cielęcego. Ponadto masło klarowane, na którym smaży się potrawę, wydobywa z niej jeszcze więcej smaku, a patent z nożem sprawia, że panierka lepiej przylega do mięsa.
Pierwsza wzmianka o kotletach po mediolańsku pojawiła się słowniku dialektu mediolańskiego w 1814 roku, aczkolwiek ich początki mogą sięgać nawet 1134 roku. Pierwsza receptura została stworzona dopiero w 1855 roku w książce „Gastronomia moderna”, autorstwa Giuseppe’a Sorbiatti’ego.
Kotlety po mediolańsku – przepis
Składniki:
4 jajka
4 górki cielęce, czyli kotlety z kością
pieprz
bułka tarta
masło klarowane
sól
Przygotowanie:
Delikatnie rozbij mięso tłuczkiem – kotlety muszą być zmiękczone, ale ich grubość powinna zostać taka sama. Usuń niepotrzebne błony i żyłki. W głębszym talerzyku rozbełtaj jajka z dodatkiem pieprzu. Kotlety oprósz solą. Na drugim talerzu umieść sporą ilość bułki tartej. Kotlety cielęce maczaj najpierw w jajku, a później panieruj w bułce tartej. Tę czynność wykonaj jeszcze raz – tym samym uzyskasz podwójną panierkę. Dociśnij panierkę do kotleta grzbietem noża, tworząc wzór kratownicy. Mięso smaż na rozgrzanym na patelni klarowanym maśle i smaż je każdej strony na złoty kolor (na jednej stronie powinny smażyć się ok. 8 min). Smacznego!