czyszczenie kuchenki gazowej
fot. screen Youtube / Clean My Space

Czasami mycie kuchenki gazowej bywa problematyczne, a przyschnięte zabrudzenia bardzo trudno jest domyć. Trzeba je szorować, a to wiąże się z pozostawieniem szpetnych rys na powierzchni. Jak wyczyścić kuchenkę szybko, skutecznie i bez chemii? Podpowiadamy.

Mycie kuchenki bez użycia chemii

W sklepach aż roi się od wszelakich środków do czyszczenia kuchenki i eliminowania tłuszczu. Ich wadą jest przede wszystkim wysoka cena i to, że są pełne chemii szkodliwej dla zdrowia. Za to płyn do mycia naczyń oraz Coca-Cola są bezpieczniejsze i z nimi cały brud zniknie bez wielkiego wysiłku.

Idealny środek na zaschnięty tłuszcz

Aby zrobić preparat do czyszczenia kuchenki będą Ci potrzebne tylko dwa produkty. Pewnie domyślasz się, że chodzi o płyn do mycia naczyń i colę. W znanym napoju obecny jest kwas fosforowy, który eliminuje tłuszcz, silne zbrudzenia, a także rdzę.

W małym pojemniku wymieszaj ze sobą płyn do mycia naczyń i colę (w proporcji 1:1). Miksturę rozdysponuj po całej powierzchni kuchenki (np. gąbką) i odczekaj 15 minut. Po tym czasie sprzęt przetrzyj wilgotną szmatką. Będziesz zdumiony – cały tłuszcz zniknie.

Inne sposoby na wykorzystanie coli w kuchni

Raz na jakiś czas w naszych czajnikach osadza się kamień. Aby się z nim uporać, wcale nie musisz sięgać po kwasek cytrynowy czy ocet – po prostu użyj Coca-Coli. O tym, jak usunąć kamień przy pomocy tego napoju, piszemy tutaj.

Cola poradzi sobie także z zatkanym odpływem w zlewie. Wlej pół litra napoju do kanału i odczekaj godzinę. Potem wlej jeszcze gorącą wodę i gotowe. Odpływ zostanie odetkany.

Czytaj też: Żelazko pozostawia ślady na ubraniach? Potrzyj je tym, a znikną na zawsze


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!