storczyk
fot. screen Youtube / MissOrchidGirl

Jak zabezpieczyć orchidee przed owadami? Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, to koniecznie zastosuj domowy trik, gdzie główną rolę odgrywa popularny napój gazowany. Dzięki niemu zbudujesz powłokę ochronną na liściach storczyka, więc insekty go nie tkną.

Pielęgnacja storczyków

Storczyki są bardzo wymagające, ale gdy zrozumiesz, jak z nimi postępować, to raczej nie będą stawiać ci przeszkód. Jednym z najtrudniejszych zagadnień jest nawadnianie, gdyż orchidee uwielbiają wilgoć, ale nie służy im nadmiar wody. Warto raz w tygodniu włożyć je do naczynia z wodą, by korzenie przyswoiły płyn. Potem należy wyjąć doniczki i chwilę poczekać, by nadmiar wody odciekł. Po takiej kąpieli można już umieścić roślinę w osłonce. Decydujące jest także umiejscowienie. Powinno być jasne i zabezpieczone przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura także nie sprzyja storczykom.

Chcesz ocalić orchidee przed insektami? Zastosuj tę mieszankę

Domowa mikstura utworzy coś w rodzaju powłoki ochronnej na liściach storczyka. Jak ją przyrządzić? To proste. Wystarczy do 3 litrów przegotowanej, ostudzonej wody dodać 50 ml coca-coli. Napój dzięki swej mocy odpędzi owady z kwiatów. Po wymieszaniu tych dwóch składników zwilż wacik i starannie przetrzyj liście ze wszystkich stron. Ten zabieg powtarzaj raz na 14 dni, a zachowasz właściwą asekurację.

Możesz także przelać roztwór do pojemnika z dozownikiem i zraszać roślinę raz na tydzień. Sadzonka na pewno na tym nie ucierpi. Domowa mieszanka z coca-colą osłoni storczyka przed czynnikami z zewnątrz. Dodatkowo jego liście będą zachwycać wyrazistym zielonym kolorem i nie będzie na nich żadnych przebarwień, które pojawiają się wskutek działalności owadów czy grzybów.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!