szklane półki w lodówce
fot. screen Youtube / fot. screen Youtube / Empfehlungsfuchs

Na półkach naszych lodówek z czasem mogą powstawać różne niewielkie rysy. Cóż, nie wyglądają zbyt estetycznie, ale to wcale nie oznacza, że musisz wymienić je na nowe. Podpowiadamy jak domowymi sposobami uporać z zarysowaniami na szklanych półkach w lodówce.

Skąd się biorą rysy na szklanych półkach w lodówce?

Przyczyn może być wiele, ale zazwyczaj sami do tego doprowadzamy. Ponieważ lekceważymy odpowiednią konserwację i pielęgnację tych części. Możliwe też, że niepożądane ślady pojawiają się wskutek używania złych środków do pielęgnacji (mycie czymś „pierwszym lepszym”), lub ściereczek z tkaniny, która może uszkadzać powierzchnię tych elementów lodówki. Warto stosować bezpieczne preparaty, którymi zawsze czyścimy szkło, a ze ściereczek najlepsza będzie ta z mikrofibry.

Zanim przystąpimy do pracy, pamiętajmy o kilku rzeczach

Przed porządkami musimy zdemontować szklane półki z chłodziarki. Odkładamy je, aby nabrały temperatury pokojowej, a potem porządnie czyścimy, stosując roztwór wody i octu (w proporcjach 1:1) lub płyn do mycia szyb. Powierzchnię myjemy szmatką z mikrofibry. Na końcu wycieramy ją do sucha drugą szmatką. Jeśli zignorujemy ten etap i z marszu zaczniemy usuwać zarysowania, to cała nasza praca może okazać się bezowocna.

Sposoby na zneutralizowanie rys ze szklanych półek w lodówce

Wśród wielu metod ma usunięcie zarysowań, przedstawiamy te najskuteczniejsze, które są jednocześnie jednymi z najtańszych. Bazują na produktach, które na pewno każdy ma w domu.

Pasta do zębów
Trochę pasty nanosimy na zarysowany obszar, a potem przez pół minuty trzemy nią rysę, kolistymi ruchami. Zmywamy resztki przy pomocy szmatki z mikrofibry oraz czystej wody. Wcieramy do sucha. Jeśli ryska nie znikła całkowicie, powtarzamy proces od nowa.

Soda oczyszczona
Łączymy sodę i wodę w proporcji 1:1, aby uzyskać gęstą papkę. Mieszamy do czasu, aż znikną wszelkie grudki. Potem nanosimy niedużą ilość preparatu na szmatkę z mikrofibry i kolistymi ruchami pomału wcieramy ją w zarysowanie (też przez ok. pół minuty). Resztki wycieramy zwilżoną w wodzie ściereczką. Wycieramy do czysta. Jeśli będzie taka potrzeba, to cały proces powtarzamy.

Proszek do pieczenia
Proszek mieszamy z wodą (w proporcji 2:1), aby powstała gęsta papka bez grudek. Potem nakładamy trochę środka na szmatkę z mikrofibry i kolistymi ruchami stopniowo wcieramy ją w skazę (przez pół minuty). Na koniec wycieramy do sucha. Jeśli rysa nie zeszła za pierwszym razem, to zabieg powtarzamy.Czytaj też: Połóż to w szafie. Brzydki zapach zniknie na zawsze


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę