ruchome schody
fot. screen Youtube / English Speaker

Na pewno jechałeś kiedyś ruchomymi schodami. Być może zastanawiałeś się jaką funkcję pełnią zamontowane przy nich szczotki. Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Wiele osób podczas „przejażdżki” ruchomymi schodami zastanawia się, dlaczego u swojego boku mają one niewielkie szczoteczki. Czy ich funkcja jest jakaś specjalna? Bo jako dekoracja wydają się dość nietypowym dodatkiem. Wygląda na to, że muszą do czegoś służyć, tylko do czego? Niektórzy mogą wpaść na pomysł, aby wyczyścić nimi buty, ale chyba nikt by tego nie robił podczas jazdy schodami. Prawda?

Jaką funkcję pełnią szczotki przy ruchomych schodach?

Prawdziwy cel zakładania szczotek po bokach ruchomych schodów może być dla Ciebie wielkim zaskoczeniem. Niestety nie służą one do czyszczenia obuwia, chociaż jeśli bardzo chcesz, to oczywiście możesz spróbować tak zrobić. Z pewnością niczego nie uszkodzisz, więc nikt nie powinien mieć do Ciebie o to pretensji.

Omawiane szczotki mają zapewnić Ci bezpieczeństwo, ale nie tylko. Dzięki nim bezpieczniejsza jest konstrukcja i same schody podczas przemieszczania się. Szczotki znajdują się głównie po to, aby sprawić, że nic po bokach schodów nie zleci i nie utkwi w instalacji. Gdyby tak się stało, konstrukcja mogłyby zostać unieruchomiona.

Jeżeli nie byłoby specjalnych szczotek w pobliżu schodów, to zapewne znacznie częściej komuś wpadałyby tam niewielkie przedmioty np. monety.

Mogłoby się również zdarzyć, że wpadałyby tam fragmenty długich sukienek i blokowałyby cały mechanizm (równocześnie niszcząc odzież). Schody byłyby więc często wstrzymywane, a jazda nimi byłaby po prostu niemożliwa. Tak przynajmniej uważają specjaliści i osoby, które zaprojektowały omawiane szczotki.

Czytaj też: Uchwyty nad drzwiami w aucie. Nie uwierzysz, do czego służą!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę