uchwyt na górze w samochodzie
fot. screen Youtube / SONNENSEITE

Uchwyty nad drzwiami w samochodzie każdy kiedyś widział, ale zasadniczo nikt z nich nie korzysta. A te czasami mogą się bardzo przydać. Do czego tak naprawdę służą?

Praktycznie wszystkie auta mają jeden element wnętrza i większość osób nie zna ich rzeczywistego przeznaczenia. Czy zdarzyło ci się użyć uchwytów, zamontowanych u góry nad drzwiami w swoim pojeździe? W jakim celu ich użyłeś? Wiele osób wiesza na nich ubrania (np. płaszcze), a przez niektórych są używane do podtrzymywania się w przeraźliwych sytuacjach. Aczkolwiek ich konkretna funkcja jest całkiem inna.

Do czego służą uchwyty nad drzwiami?

Uchwyty zainstalowano po to, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie z auta. Krótko mówiąc, pomagają pasażerom, którzy nie są zbyt energiczni i sprawni, a więc w głównej mierze kobietom ciężarnym, seniorom czy rekonwalescentom. Uchwyty są bardzo wytrzymałe, a więc można się przy ich pomocy nieco podeprzeć i komfortowo usadzić w fotelu. Ludzie, którzy często z nich korzystają, są zdania, że to faktycznie pomaga im zwinnie wsiąść do pojazdu. Przykre jest jednak to, że mnóstwo osób w podeszłym wieku nie wie, że mogą one im się przydać i nigdy ich nie używa. Więc jeśli miałeś do czynienia z taką sytuacją, to powiedz im o tym.

Dlaczego od strony kierowcy w samochodzie nie ma zamontowanych uchwytów?

Przeważnie po stronie kierowcy nie ma zamontowanego uchwytu. Dlaczego? Kierowcy są zobowiązani trzymać ręce na kierownicy. Lecz trzymanie tych poręczy w trakcie przemierzania zakrętów albo po prostu przed uderzeniem, gdy auto mknie w przestrzeń nieuniknioną, jest bardzo niebezpieczne.

W sytuacji, gdy pojazd się przewróci, jego boki najprawdopodobniej zostaną wgniecione, natomiast części wykończenia wnętrza mogą przygnieść i uwięzić palce kierowcy lub je zmiażdżyć. Mało tego, najnowsze auta są wyposażone w boczne poduszki powietrzne. Jeżeli osoba przebywa nieopodal tego uchwytu, gdy się rozbija, to poduszki mogą wręcz złamać jej rękę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę