Fot. ilustr. Picjumbo.com/Public Domain

W Polsce cały czas ma miejsce debata, czy zmuszanie kogokolwiek do szczepienia lub szantażowanie niezaszczepionych jest konieczne i moralnie właściwe. W międzyczasie inne kraje nie zadają sobie trudu dywagowania na ten temat i ostro uderzają w osoby, które nie chcą przyjąć preparatu przeciwko COVID-19. Istna karuzela zakazów, nakazów i kar finansowych. Na widok kwot człowiek aż chwyta się za kieszeń.

Wariant Omikron sieje panikę w państwach zachodniej Europy. Niektóre rządy stosują wobec swoich obywateli bardzo daleko idące restrykcje. W Holandii zarządzono totalny lockdown. Wobec tej decyzji przez Niderlandy przeszła fala protestów i zamieszek. Dość restrykcyjna jest także Austria. We Francji prezydent Emanuel Macron stwierdził, że niezaszczepieni nie są w jego oczach obywatelami, tylko elementami szkodliwymi. A Włochy? We Włoszech postanowiono dobrać się do portfeli niezaszczepionych.

Już od jakiegoś czasu obowiązuje w Italii nakaz posiadania paszportów covidowych. Bez tej „przepustki” nie można wejść, m.in. do komunikacji miejskiej czy punktów gastronomicznych. Niedawno doszło do tych obostrzeń prawo, które… zakazuje osobom niezaszczepionych chodzenia do pracy! Ucinane są także pensje. Ale to jeszcze nie wszystko.

Obowiązek szczepień… i KARA za jego brak

Italia wprowadziła obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 r. ż. Razem z nowym rozporządzeniem, mają także wejść w życie kary dla obywateli – w tym przedziale wiekowym – którzy odmówią przyjęcia preparatu. Kary będą dotyczyć także wszystkich (niezależnie od wieku) tych, którzy odmówią legitymowania się paszportem covidowym. Włoski rząd przewidział w tym wypadku grzywnę w wysokości 100 euro – jak podaje Planeta.pl.

Ponadto wprowadzone zostaną inne kary:

– Od 600 do 1500 euro za wejście do miejsca pracy bez certyfikatu covidowego.
– Odcięcie od pensji i zawieszenie w obowiązkach za brak przepustki (certyfikatu)
– 400-1000 euro za wejście bez certyfikatu do miejsc dostępnych tylko dla osób zaszczepionych, w tym restauracji, środków transportu zbiorowego, klubów, siłowni czy placówek kultury.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę