REKLAMA

przypalona patelnia
fot. screen Youtube / LOVISOVET

Jak odnowić zabrudzoną patelnię? Niektóre przypalenia bywają wyjątkowo problematyczne. Taka sytuacja to horror dla wielu pań domu. Nieraz nawet płyn do naczyń i zmywarka nie potrafią uporać się z nieczystościami. Na szczęście pomoc znajdziesz w szafce kuchennej.

REKLAMA

Ciemny osad na patelni wygląda koszmarnie. Powstaje dosłownie w kilka chwil – w wyniku zbyt wysokiej temperatury, a pozostaje z nami na długo, zwłaszcza jeśli nie znamy sposobów na jego usunięcie. Wówczas wielu ludzi sięga po sklepowe emulsje i mleczka do czyszczenia z nadzieją, że pomogą zwalczyć brud. Jednak wcale nie trzeba pędzić do sklepu po specjalne detergenty. Wystarczy pójść do kuchni, gdzie również można znaleźć skuteczne środki czyszczące.

Jak doprowadzić do porządku przypaloną patelnię?

W takiej sytuacji zaradne gospodynie domowe zwykle sięgają po sodę oczyszczoną. Z tego wyrobu w kilka sekund można stworzyć pastę myjącą. Dodaj do sody trochę wody i mieszaj na gęstą papkę. Możesz ją wzbogacić o kilka kropli płynu do mycia naczyń, który rozprawi się z tłuszczem. Teraz starannie wyszoruj patelnię i gotowe.

REKLAMA

Możesz też rozprowadzić domową pastę na dnie naczynia i odczekać kilka godzin. Potem wyszoruj spód patelni i starannie zmyj ciepłą wodą. Efekt pozytywnie cię zaskoczy – patelnia będzie lśnić.

A jak odnowić zapieczoną patelnię?

Wymieszaj ze sobą płyn do naczyń i ocet, a po chwili starannie wyszoruj nimi przypalone naczynie. Zanurz je w odrobinie gorącej wody, a potem wlej tam ocet (ok. 4 łyżki) i płyn do naczyń. Zaczekaj kilka minut, a potem przecieraj problematyczne obszary miękką stroną gąbki. Na koniec spłucz i umyj patelnię płynem do naczyń. Będzie jak nowa.

REKLAMA

Sprawdź też, jak umyć piekarnik.

REKLAMA