Doszło do zamachu na Zełeńskiego? Kolejny zamach udaremniony
fot. The Presidential Office of Ukraine | CC BY 4.0

Ukraina ma zostać zatwierdzona jako kandydat do UE na szczycie w Brukseli w czwartek, po tym jak Komisja Europejska dała zielone światło. Ukraina złożyła wniosek kilka dni po rosyjskiej inwazji w lutym i od tego czasu proces przebiegał w rekordowym tempie.

Ambasador Ukrainy w UE powiedział w rozmowie z brytyjskimi mediami, że będzie to psychologiczny impuls dla Ukraińców. Ale Wsiewołod Czentsow przyznał, że „prawdziwa integracja” może się rozpocząć dopiero po zakończeniu wojny.

Status kandydata jest pierwszym oficjalnym krokiem w kierunku członkostwa w UE, a Francja powiedziała w tym tygodniu, że istnieje „całkowity konsensus” w sprawie Ukrainy. Jednak dołączenie może zająć wiele lat i nie ma gwarancji sukcesu.

Kraje Bałkanów Zachodnich: Albania, Macedonia Północna, Czarnogóra i Serbia od lat są krajami kandydującymi; w niektórych przypadkach przez ponad dekadę. Bośnia i Hercegowina złożyła wniosek o kandydaturę w 2016 r., ale nadal jej się nie udało.

Przybywając na szczyt UE z przywódcami Bałkanów Zachodnich, albański premier Edi Rama powiedział, że to dobrze, że Ukraina otrzymuje status kandydata, ale Kijów nie powinien mieć złudzeń: „Macedonia Północna jest kandydatem od 17 lat, jeśli Nie straciłem rachuby, Albania osiem, więc witaj na Ukrainie”. Niektóre państwa członkowskie naciskają na przyznanie Bośni statusu kandydata, choć nie oczekuje się, że tak się stanie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę