Strażacy ze straży pożarnej w Kalifornii mają możliwość skorzystania z wyjątkowego wsparcia psychicznego. W rolę terapeuty wciela się Kerith, certyfikowany pies rasy golden retriever.

Początkowo pies miał pełnić rolę przewodnika dla niewidomych. Po skończeniu 14 miesięcy jej droga zaczęła się jednak kształtować inaczej. Opiekunka Kerith, Heidi Carman bardzo chętnie zabiera ją do strażaków w celu ich wsparcia. Pomaga w tym radość z kontaktu z ludźmi i naturalność.

Często strażacy nie rozmawiają o swoich uczuciach, ale jeśli jest tam pies, pomaga im się otworzyć i poczuć, że mogą mówić. Kerith sprawia, że czują się ważni, kochani i wyjątkowi – mówi opiekunka suczki, cytowany przez Wprost.

Po raz pierwszy głośno o 2-letniej suczce zrobiło się w sierpniu tego roku. Wówczas Kerith wspierała strażaków podczas ich walki z pożarami w Kalifornii. Pies każdego dnia pojawiał się w obozie bazowym Woodward Wildfire, aby wesprzeć ratowników w trudnych chwilach.

Z psychologicznego punktu widzenia kontakt ze zwierzętami wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wsparcie od czworonogów pomaga również obniżyć ciśnienie krwi i zapewnia uczucie spokoju.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę