W Finlandii od ponad miesiąca trzy psy testują na lotnisku podróżnych na obecność COVID-19. Jak wykazał ten pilotażowy program, efektywność testów molekularnych (PCR) i węchu psów przeszkolonych do wykrywania zakażonych COVID-19 jest porównywalna.

Kossi, ET i Miina to trzy czworonogi, które od kilku tygodni na lotnisku Helsinki-Vantaa rozpoznają pasażerów zakażonych COVID-19. Agencja AFP donosi, że w tym czasie psy wąchały próbki pochodzące od 2200 pasażerów i w przypadku 0,6 proc. podróżnych psy wykryły koronawirusa.

Podobny wynik dały przeprowadzone na lotnisku testy molekularne.  – Zrobiliśmy na lotnisku 16-17 tys. testów PCR i mniej niż jeden procent dał wynik pozytywny – mówi Timo Aronkyto, wiceburmistrz miasta Vantaa, na terenie którego znajduje się port lotniczy.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego przekonują, że testowanie przez psy to skuteczny sposób na wskazywanie zakażonych COVID-19 w dużych zgromadzeniach publicznych.

Dotychczasowe eksperymenty pokazały, że czworonogi potrafią wykryć zakażenie koronawirusem z niemal 100-procentową dokładnością. Ponadto testowanie przez psy to metoda o wiele szybsza niż przeprowadzanie testów PCR.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę