Serbowie popierają działania Rosji i Władimira Putina
fot. Twitter / NEXTA

Nie wszystkie europejskie kraje są zgodne, w kwestii negatywnego odbioru Rosji i Władimira Putina – nawet na tle wojny, którą Putin wywołał na początku lutego. W Belgradzie zdjęcia z wizerunkiem prezydenta Rosji pojawiły się tuż obok obrazów… z Matką Boską. To obrazuje, jaki stosunek do Rosji wciąż mają Serbowie.

Od samego początku – aż do tej pory – Serbia pozostaje jednym z niewielu krajów Europy, który otwarcie nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę. Co więcej, w Serbii zauważa się nie tylko brak niechęci, ale wręcz sympatie. Nie chodzi bynajmniej tylko o rząd, ale o samych Serbów. W Belgradzie odbyła się procesja „religijna” ku czci „tradycyjnych wartości” – podaje agencja NEXTA. W jakimś stopniu obrazuje to wciąż sentymentalny stosunek Serbów wobec Rosjan – nawet wtedy, kiedy ci drudzy popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne, już nawet nie wspominając o chęci podboju tego kraju.

„W Belgradzie odbywa się procesja religijna na rzecz ‘tradycyjnych wartości’. Obok ikon uczestnicy procesji niosą również plakaty z Władimirem Putinem” – przekazała za pośrednictwem Twittera agencja „NEXTA”.

Serbowie kochają Rosjan, a Rosjanie darzą tym samym uczuciem Serbów

To nie jedyny przypadek, kiedy Serbowie otwarcie popierają działania Kremla i pozdrawiają Rosjan. Rosjanie wydają się być także ulubieńcami serbskich kibiców. W czasie jednego z meczów Crvenej Zvezdy Belgrad kibice klubu wywiesili na trybunach transparent, upamiętniający Darię Duginę, która zginęła w zamachu bombowym pod Moskwą.

Daria Dugina to córka czołowego ideologa Kremla, która podzielała jego poglądy. Jej ojciec mówił m.in., że Ukraińców trzeba zabijać, a dla Polaków nie ma miejsca w Europie. Samochód, w którym siedziała Dugina eksplodował 20 sierpnia. Jej ojciec w ostatniej chwili zrezygnował w podróży. Niewykluczone, że to on był głównym celem.

„Daria Dugina. Wieczna pamięć” – napisali na transparencie kibice stołecznego klubu, przekazał portal „Lenta.ru”.

Rosjanie cieszą się sympatią Serbów z wzajemnością. W sieci pojawił się film, na którym widać protest samochodowy w Rosji. Z aut – oprócz rosyjskich – wystawione są flagi Serbii.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę