Twitter | RaportWojenny

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim żołnierzom odgrodzenie ukraińskich obrońców w oblężonym mieście portowym Mariupol. Putin przekazał swoim siłom, by porzuciły plany szturmu na rozległe huty Azovstal, gdzie Ukraina wciąż stawia opór najeźdźcom.

Huta Żelaza i Stali Azovstal – potężna, licząca 10 km2 fabryka w południowo-wschodniej części miasta – stała się ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu. W zakładzie znajdują się zarówno cywile, jak i bojownicy. Siły rosyjskie od tygodni próbują je usunąć.

Toby Luckhurst z BBC we Lwowie, na zachodniej Ukrainie, donosi o widocznej zmianie zdania Putina i ukraińskim nieposłuszeństwie. Podczas gdy Rosja mówi o izolowaniu ukraińskich obrońców w Azowstalu, pozostają oni w kontakcie ze światem zewnętrznym, opisując warunki wewnątrz ogromnej huty.

Kapitan Światosław Palamar, zastępca dowódcy batalionu Azow w kompleksie, powiedział, że wojsko i cywile ukrywają się w kilku piwnicach na terenie kompleksu, z których do niektórych nie mógł dotrzeć ani on, ani jego towarzysze. „Wiemy, że są tam małe dzieci w wieku zaledwie trzech miesięcy” – powiedział.

W ostatnich dniach siły rosyjskie użyły artylerii i ciężkich bomb niszczących bunkry, aby spróbować je zniszczyć, ale wszystkie ataki nie powiodły się, powiedział kpt. Palamar. Dodał, że ponad 500 ciężko rannych bojowników potrzebuje pomocy medycznej, a ciała zmarłych nie zostały pochowane.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę