fot. Wikimedia | Public domain

W czwartek ok. godziny 3:45 czasu Polskiego, Rosja dopuściła się agresji na Ukrainę. Zerwano stosunki dyplomatyczne. NATO z całą stanowczością potępia rosyjską inwazję. Sojusznicy NATO w najostrzejszych słowach potępiają inwazję Rosji na Ukrainę – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, cytowany przez „Do Rzeczy”. Poinformowano także o uruchomienia art. 4 NATO.

Od wczesnych godzin porannych rosyjska armia prowadzi ostrzał w kierunku strategicznych lokacji na terenie ukraińskich miast. Według informacji, przekazywanych przez ukraińska generalicję – pociski balistyczne są wystrzeliwane także z terytorium Białorusi. Nie obyło się bez ofiar wśród cywilów.

Tymczasem Rosja – ustami rzecznika Kremla – wyraziła gotowość do negocjacji.

„Kreml nie widzi przeszkód w zorganizowaniu rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale tylko wtedy, gdy Ukraina będzie gotowa do rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa Moskwy” – stwierdził Dmitrij Pieskow, cytowany przez RIA Nowosti.

NATO uruchamia procedurę obronną

Sekretarz generalny NATO w swoim wystąpieniu wezwał Rosję do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, wycofania swoich sił z Ukrainy i wybrania dyplomacji” – przekazało Do Rzeczy.

„Pokój na naszym kontynencie został zachwiany. Mamy teraz wojnę w Europie, na skalę i typ, o którym myśleliśmy, że należy do historii” – powiedział Jens Stoltenberg.

Stoltenberg poinformował, że w czwartek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Omawiano sytuację na Ukrainie. Rada rozpatrzyła również wniosek państw wschodniej flanki Sojuszu – Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji – ws. przeprowadzenia pilnych konsultacji na podstawie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

„Podstawowym zadaniem NATO jest ochrona i obrona wszystkich sojuszników. Nie może być miejsca na błędne obliczenia lub nieporozumienia. Atak na jednego będzie traktowany jako atak na wszystkich. To nasza zbiorowa gwarancja bezpieczeństwa. Dziś, na prośbę naszego najwyższego dowódcy wojskowego, generała Toda Woltersa, Rada Północnoatlantycka podjęła decyzję o uruchomieniu naszych planów obronnych” – przekazał Stoltenberg.

Już w tym momencie NATO podwyższyło stan gotowości swoich wojsk. Jak wskazał szef Sojuszu – procedura obronna pozwoli na lepszą osłonę państw wschodniej flanki. Umożliwi rozmieszczenie sił Sojuszu w newralgicznych obecnie miejscach.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę