W związku ze wzrostem zakażeń COVID-19 w Bułgarii objęto w piątek tzw. czerwoną strefą aż 22 regiony kraju z 28. Oznacza to, że wykrywa się tam ponad 200 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. W regionach tych już wstrzymano planowe zabiegi w szpitalach.

W piątek w Bułgarii stwierdzono 2198 nowych przypadków, co stanowi 18 proc. wszystkich wykonanych tego dnia testów na koronawirusa. Liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy zmarli, wynosi w ostatnich dniach około 100 osób na dobę.

Od początku pandemii na SARS-CoV-2 zmarło 10 506 osób. Liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach przekroczyła już 5 tys. Jest to dwa razy więcej w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca.

Na domiar złego proces szczepień przeciw COVID-19 postępuje powoli. Do tej pory w Bułgarii zaszczepionych zostało jedynie 268 tys. osób. Są problemy z dostawami preparatów, również dla lekarzy rodzinnych. Mimo tej trudnej sytuacji bułgarski parlament odrzucił jednak w piątek możliwość zakupienia rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę