Polskie Nagrania „Muza” to uchodząca za dziedzictwo polskiej kultury wytwórnia płytowa założona 1956 roku. Niestety Skarb Państwa pozbył się jej trzy lata temu, sprzedając ją wytwórni Warner Music Poland, będącej oddziałem amerykańskiej Warner Music Group.

Losy „Muzy” zostały przesądzone w 2013 roku, gdy postawiono ją w stan upadłości z powodu nieopłacenia zasądzonego odszkodowania dla spadkobierców Anny German. Dwa lata później Polska pozbyła się należącej do Skarbu Państwa najstarszej firmy fonograficznej, sprzedając ją za 8,1 mln zł.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oświadczył: – Chcemy odkupić Polskie Nagrania za rozsądną cenę, żeby zabezpieczyć to wielkie dziedzictwo polskiej kultury dla przyszłych pokoleń.

Warner skłonny jest odsprzedać „Muzę”, a i owszem, ale za 80 mln zł. O współpracy z obecnym właścicielem wytwórni Gliński mówi: – Obecne kierownictwo polskiego oddziału tej zagranicznej firmy jest w miarę odpowiedzialne i ono stara się udostępniać, przynajmniej np. zasoby jazzowe, ale nigdy nie wiadomo – jak to z firmami prywatnymi – czy ktoś tego nie kupi, nie sprzeda, czy nie przyjdzie inny dyrektor.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę