pomarańcza
fot. Pixabay

Pomarańcze to soczyste i orzeźwiające owoce, które kupujemy dość często. Niestety po obraniu cytrusów skórki zwykle lądują w koszu na śmieci. Jeśli ty też je wyrzucasz, popełniasz błąd. Gdy dowiesz się, do czego mogą się przydać, już zawsze będziesz je zbierać. Możesz ich użyć m.in. w domowych porządkach. Sprawdź, jak wykorzystać skórki od pomarańczy.

Po pomarańcze najczęściej sięgamy zimą, ale latem owoce te też smakują wyśmienicie. W kuchni zastosowanie ma przede wszystkim ich słodko-kwaskowaty miąższ. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że owocowe skórki także mają mnóstwo właściwości i nie chodzi tylko o nadawanie aromatu ciastom i deserom. Mogą sprawdzić się w… domowych porządkach.

Jak wykorzystać skórki z pomarańczy?

Po obraniu pomarańczy zostaje nam aromatyczna skórka. Wiele osób po prostu ją wyrzuca, ale to błąd – takie obierki mają znakomite działanie przeciwbakteryjne. Można ich użyć np. do mycia naczyń w zmywarce. Wrzucamy kilka cytrusowych skórek do kontenerka na sztućce umiejscowionego wewnątrz sprzętu i gotowe! Dzięki temu wszystkie naczynia będą perfekcyjnie czyste i lśniące. W dodatku jest to świetna metoda na odświeżenie zmywarki. Za sprawą skórek od cytrusów zawsze będzie krążył w niej miły, owocowy aromat.

Inne zastosowanie skórek z pomarańczy

Domowe porządki to nie jedyne zastosowanie cytrusowych skórek. Wspaniale sprawdzą się też jako naturalny zapach. Na początku warto je wysuszyć, a potem umieścić na talerzyku w różnych zakątkach w domu. Skórki będą również skutecznym odświeżaczem do szafy – zneutralizują w niej nieprzyjemny zapach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę