Robię ten wywar i podlewam cyklamen. Kwitnie bez opamiętania

cyklamen i łupiny cebuli
fot. screen Youtube / Joy Home Remedies / Pixabay

Cyklamen perski ma śliczne kwiaty, które mamy okazję podziwiać zimą. Jeśli chcesz, by roślina była zdrowa i bujna, powinieneś od czasu do czasu zasilić ją dobrym nawozem, najlepiej naturalnym. Ten z cebuli będzie w porządku. Cyklamen to dosyć wybredny gatunek i pewnym jego wymaganiom trzeba sprostać, np. nie polewamy go tak, jak większość innych roślin, tylko wodę wlewamy do podstawki, z której ją stopniowo pobiera. Sprawdź, jak dbać o ten okaz i jak stworzyć dla niego wzmacniającą odżywkę.

REKLAMA

Cyklamen perski kwitnie w sezonie jesienno-zimowym. Osiąga około 30-40 cm wysokości. Jego kwiaty mogą mieć różne barwy – wszystko zależy od gatunku. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe i białe. Korzenie rośliny wychodzą z bulwy znajdującej się pod ziemią. Roślina lubi stanowiska oświetlone, ale nie służy jej ostre słońce. Preferuje temperaturę od 10°C do 15°C, do tego uniwersalną glebę do roślin doniczkowych. Podłoże w doniczce musi być wilgotne, ale bez przesady. Przelewanie tak samo nie służy sadzonce, jak przesuszenie.

Nawóz z cebuli to zastrzyk energii dla cyklamenów

Odżywka powstaje poprzez zagotowanie cebuli. Idealnie nadaje się do podlewania kwitnących cyklamenów. Co istotne, nie dosalamy gotującego się płynu. Jeśli dodamy sól, to wywar nie nada się do wzmacniania roślin, więc tylko zmarnujemy składniki i czas.

REKLAMA

Dlaczego wywar z cebuli tak dobroczynnie działa na rośliny?

Cebula zawiera dużo cennych substancji, m.in.: witaminy (C, E, z grupy B) i sole mineralne (żelazo, fosfor, magnez, potas). Właśnie one przechodzą do wody podczas gotowania warzyw. Toteż podlewane nią kwiaty otrzymują solidny zastrzyk energii i są mniej podatne na choroby czy ataki szkodników.

Jeśli wolisz użyć samych łupin z cebuli, to zrób z nich wywar, który także doskonale zadba o rośliny. Łuski wrzuć do pojemnika, zalej litrem ciepłej wody, zamknij i umieść naczynie w zimnym i ciemnym miejscu na 24 godziny. Później specyfik przecedź i przelej do naczynia. Takim nawozem z łupin cebuli podlewaj kwiaty doniczkowe raz na 7 dni.

REKLAMA

Czytaj też: Turbodoładowanie dla monstery. Ten kuchenny odpad przyspieszy jej wzrost