gazociąg
fot. Pixabay

Gazprom poinformował, że od środy zostaną wstrzymane dostawy gazu do Polski – przekazało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Spółka odmówiła Polsce zapłaty za gaz w rublach. Rząd zapewnia, że bezpieczeństwo gazowe Polski jest na wysokim poziomie. „Mamy magazyny wypełnione w 76 proc. To jest wysoki poziom wypełnienia – dużo wyższy niż większości krajów Europy” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

„Tak, potwierdzam, że otrzymaliśmy takie groźby ze strony Federacji Rosyjskiej, ze strony Gazpromu. Związane są one m.in. ze sposobem płatności, Polska trzyma się ustaleń i być może Rosja będzie próbowała w ten sposób Polskę ukarać” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez „Polsat News”.

Morawiecki: Polska jest przygotowana

„Tak, jak podkreślałem już wielokrotnie, Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania gazu z różnych kierunków i nawet jeszcze przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji” – powiedział Morawiecki.

Jak zaznaczył premier, „mamy nasze magazyny wypełnione w 76 proc. To jest wysoki poziom wypełnienia – dużo wyższy niż większości krajów Europy. Dlatego także i w tym przejściowym czasie, zanim gazociąg bałtycki nie zostałby uruchomiony, będziemy mogli czerpać z tych naszych zasobów, jak również pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych innych kierunków” – powiedział premier.

Morawiecki przypomniał też, że w naszym kraju istnieją interkonektory do Niemiec i do Czech, a także działający gazoport w Świnoujściu, co umożliwia nam czerpanie gazu z wielu źródeł.

„Od gazu w każdej chwili możemy sami się odciąć. Jednocześnie chcę powiedzieć, że Polska jest bezpieczna z punktu widzenia dostarczania energii i dbałości o nasz przemysł, będziemy być może musieli zastosować dodatkowe, radykalne metody ochrony, ale jesteśmy do tego przygotowani – dodał prezes Rady Ministrów.

W Polskich domach nie zabraknie gazu

Polaków uspokaja także minister klimatu Anna Moskwa w udostępnionym na Twitterze wpisie,

„Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach” – napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę