fot. Twitter

Rosyjska agresja na Ukrainę przeradza się w ciąg zbrodni wojennych, popełnianych przez żołnierzy na usługach Kremla. Ukraiński minister spraw zagranicznych poinformował o zbombardowaniu przez Rosjan przedszkola w obwodzie sumskim. W wyniku ataku część dzieci została ciężko ranna – przekazał „Polsat News”.

„Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona” – napisał szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba, na Twitterze.

W południe doszło do ostrzału przedszkola w ukraińskim mieście Ochtyrka, w obwodzie sumskim. Jest to miasto położone 120 km na wschód od Charkowa. W wyniku ataku, wśród rannych znalazły się dzieci z przedszkola i sierocińca. Ostrzału dopuściły się wojska Federacji Rosyjskiej.

Rosja jest ponad prawem…

Minister Kułeba oświadczył, że dokumenty i materiał dowodowy na temat rosyjskich zbrodni wojennych, zostanie niezwłocznie przesłany do Trybunału w Hadze. Statut Rzymski to dokument założycielski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), podpisany w 1998 roku. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina, że zrywa stosunki z MTK.

Trybunał w Hadzie to pierwszy w historii sąd międzynarodowy w formie stałej. Są tam sądzeni, m.in. zbrodniarze wojenni, oskarżeni o ludobójstwo lub zbrodnie przeciwko ludzkości.

Rosja jednak nic nie robi sobie z istnienia tej instytucji.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę