Rosjanie użyją taktycznej broni jądrowej. Poranny komunikat MON

Rosjanie przeprowadzą ćwiczenia z użycia bomby jądrowej
fot. Stanislav Kozlovskiy
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych… z bronią atomową! Elementem manewrów ma być rozmieszenia, a następnie użycie niestrategicznej broni jądrowej. To reakcja – jak twierdzi rosyjski MON – na wypowiedzi zachodnich urzędników.

REKLAMA

W poniedziałek o godzinie 9:00 czasu polskiego Rosjanie opublikowali komunikat w sprawie organizacji ćwiczeń z udziałem broni jądrowej. Podkreślono, że to decyzja Władimira Putina – przekazał polsatnews.pl.

„W celu zwiększenia gotowości niestrategicznych sił nuklearnych do realizacji zadań bojowych, sztab generalny rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia w najbliższej przyszłości ćwiczeń z formacjami rakietowymi Południowego Okręgu Wojskowego z udziałem lotnictwa i sił morskich” – informuje w komunikacie rosyjski MON.

Dodano, że manewry wojskowe będą obejmowały „zestaw ćwiczeń mających na celu przećwiczenie przygotowania i użycia niestrategicznej broni jądrowej”.

REKLAMA

Południowy Okręg Wojskowy Rosji mieści się w sąsiedztwie Ukrainy i państw kaukaskich.

Dokładnego terminu manewrów nie podano do wiadomości publicznej.

Rosjanie przeprowadzą ćwiczenia wojskowe z udziałem taktycznych głowic jądrowych. „Odpowiedź na prowokacyjne wypowiedzi i groźby zachodnich urzędników”

Celem ćwiczeń – według Rosjan – jest utrzymanie gotowości personelu wojskowego oraz sprawdzenia gotowości wyposażenia jednostek do użycia broni jądrowej. W komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony kilkukrotnie podkreślało, że chodzi o użycie niestrategicznej (taktycznej) broni jądrowej.

REKLAMA

Niestrategiczna broń jądrowa od strategicznej różni się głównie o wiele mniejszą siłą rażenia. W ćwiczeniach wezmą najpewniej udział małe głowice jądrowe.

Kolejnym celem Rosjan ma być utrzymanie „bezwarunkowego zapewnienia integralności terytorialnej i suwerenności państwa rosyjskiego w odpowiedzi na prowokacyjne wypowiedzi i groźby ze strony zachodnich urzędników” – wynika z komunikatu.

Podziel się: