Rośliny ogrodowe zakwitną jak szalone. Ta odżywka czyni cuda

rośliny w ogrodzie
fot. screen Youtube / Garden Answer

Każdy, kto hoduje rośliny, marzy o tym, aby prezentowały się one jak najlepiej i zawsze wspaniale kwitły. Aby pragnienie stało się rzeczywistością, niezbędne jest ich nawożenie. Jednak wcale nie trzeba iść po nawóz do specjalistycznego sklepu. Wystarczy taki środek przygotować własnoręcznie w domu. Bazą tej odżywki jest pewna popularna roślina doniczkowa.

REKLAMA

Jak przyrządzić ekologiczną odżywkę do roślin ogrodowych?

Całkowicie naturalny nawóz stworzysz z liści sansewierii gwinejskiej (Sansevieria trifasciata). To odporna i niezbyt grymaśna roślina. Nazywana jest też wężownicą lub językiem teściowej. Jej liście są mięsiste i wysmukłe. Zawierają sporo potasu, azotu, fosforu i magnezu. Minerałów tych rośliny bardzo potrzebują do odpowiedniego rozwoju. Dzięki nim też lepiej kwitną, a poza tym poprawia się ich ogólny stan. Jak wykonać nawóz?

Na początku zetnij kilka liści wężownicy, a potem pokrój na drobniejsze fragmenty. Kawałeczki wrzuć do blendera i zalej litrem wody, wszystko dokładnie zmiksuj. Na koniec przecedź zawartość. Podawaj nawóz roślinom ogrodowym raz w miesiącu, aplikując go na ziemię i korzenie, omijając liście.

REKLAMA

Jak dbać o kwiaty ogrodowe?

Nie wszystkie rośliny ogrodowe mają jednakowe wymagania, jeśli chodzi np. o glebę, nawodnienie czy dostęp do słońca. Kierując się ogólnymi zasadami, wspomożesz swoje kwiaty.

Po pierwsze, oceń glebę, jaką masz w ogródku. Poznaj jej odczyn pH (kwasowy, obojętny czy zasadowy), aby dopasować odpowiednie rośliny. Potem oznacz miejsca, w których zamierzasz uprawiać kwiaty. Tam, gdzie dociera mnóstwo słońca, zasadź rośliny, którym ono niegroźne. Bez wątpienia natrafisz także na gatunki przystosowane do miejsc zupełnie zacienionych lub preferujące tylko półcień. Jednak niektóre kwiaty świetnie rosną np. przy płotach. Powinieneś zapewnić kwiatom odpowiednie otoczenie, aby polubiły swoje sąsiedztwo. Systematycznie je podlewaj.

REKLAMA

Czytaj też: Nanieś na drzazgę, a wyjdzie sama. Bezbolesny patent, bez użycia pęsety

Podziel się: