Senator Rauf Araszukow został zatrzymany w środę na sali obrad Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji. Kilka minut wcześniej posiedzenie zostało zamknięte dla mediów, a wejście na salę odgrodzili funkcjonariusze FSB. W trakcie niejawnych obrad Rada uchyliła Araszukowowi immunitet, zezwalając na jego zatrzymanie.

32-letni Araszukow zasiadał w Radzie Federacji od 2016 roku, reprezentując republikę Karaczajo-Czerkieską, znajdującą się na Kaukazie Północnym. Wcześniej pracował w strukturach Gazpromu w Stawropolu i Karaczajo-Czerkiesji.

W rosyjskich mediach społecznościowych od dawna pojawiały się informacje o powiązaniu senatora ze światem przestępczym. W środę najmłodszy deputowany wyższej izby parlamentu rosyjskiego został zatrzymany w związku z zarzutami postawionymi mu przez prokuraturę.

Według radia Echo Moskwy, Araszukow jest oskarżony m.in. o kierowanie mafią oraz o zorganizowanie grupy przestępczej, która dokonała dwóch zabójstw „na zlecenie” w 2010 roku. Zamordowano wówczas Asłana Żukowa – działacza ruchu młodzieżowego Adyge-Chase oraz doradcę byłego przywódcy Karaczajo-Czerkiesji Frala Szebzuchowa. Inne zarzuty postawione przez prokuraturę dotyczą oszustw i fałszowania dokumentów. Senator miał m.in. podrobić dokumenty, na podstawie których uzyskał mandat deputowanego Rady Federacji. Za wszystkie przestępstwa grozi mu dożywocie.

Agencje RIA Novosti i Interfax poinformowały, że w działalność grupy przestępczej, która mogła zdefraudować ponad 10 milionów rubli, czyli około 133 tysięcy euro, zaangażowany był również ojciec Araszukowa.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę