fot. Twitter

Potężna porażka rosyjskiej armii! Ukraińcom udało się zniszczyć rosyjski okręt desantowy „Orsk”. Na jego pokładzie można było przetransportować setki żołnierzy i dziesiątki jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego. Ukraińcy zniszczyli okręt w porcie Berdiańsk, okupowanym przez siły najeźdźcze.

„Rosyjski okręt desantowy „Orsk”, zniszczony przez siły ukraińskie w okupowanym przez Rosjan porcie Berdiańsk, był zdolny do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów” – przekazała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

„Nasi wojskowi uderzyli w ważny rosyjski cel” – dodała wiceminister, cytowana przez agencję informacyjną UNIAN.

Jak poinformowało na Facebooku Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, „Orsk” mógł uczestniczyć w rosyjskiej okupacji Krymu. „W styczniu 2020 roku kapitan okrętu Siergiej Skworcow został nagrodzony medalem »Za odzyskanie Krymu«” – podała ukraińska rządowa agenda.

Potężna strata Rosji

„Orsk” to okręt desantowy. Takie jednostki morskie służą do transportu żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia. Mogą zostać wykorzystane także do desantu wojska z morza. Taki atak Rosjanie przygotowują rzekomo na Odessę. „Orsk” jest w stanie przemieścić 1500 ton ładunku. To niepowetowana strata rosyjskiej marynarki. Okręt był zapewne wart setki milionów dolarów.

Do zniszczenia okrętu doszło w porcie w Berdiańsku. Jak podała agencja Ukrinform – mieszkańcy tego miasta donosili rano o dwóch silnych eksplozjach, słyszanych z doków w Berdiańsku na obszarze całego miasta.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę