Rozgnieć i zalej octem. Mobilizujący nawóz do bukszpanu za bezcen

bukszpan
fot. Pixabay

Wiele gatunków roślin bez naszej pomocy, prawdopodobnie nie poradziłoby sobie dalej w ogrodzie. Trzeba co pewien czas je podlewać, przycinać, odchwaszczać czy nawozić. Ostatni z zabiegów wspomaga rozwój i kwitnięcie kwiatów, warzyw uprawnych czy krzewów. Co prawda można w specjalny nawóz zaopatrzyć się w punkcie ogrodniczym, ale nie zawsze jest taka potrzeba. Tak na dobrą sprawę odżywkę każdy może sam wyprodukować w domowych warunkach – tanio, szybko i ekologicznie. Zdradzamy przepis na najlepszy i najprostszy wzmacniacz do bukszpanu.

REKLAMA

Nawozy to gwarancja bogatszych plonów, ale nie tylko. Dzięki nim rośliny ślicznie kwitną i są odporniejsze na choroby. Odżywkę możesz stworzyć samodzielnie z rzeczy, które masz w kuchni. Często ich miejsce jest na śmietniku, ale jeśli nie lubisz niczego marnować, odpadki przerabiaj na środki wzmacniające. Są proste, darmowe i nieszkodliwe dla otoczenia.

Bukszpan podziękuje ci za ten nawóz. To tylko 2 składniki

Podstawowym składnikiem domowego nawozu do bukszpanu są skorupki jajek trafiające zwykle do kosza na śmieci. W połączeniu z octem mogą stanowić pierwszorzędną odżywkę do krzewów ogrodowych. Jak ją zrobić? Skorupki z około 10 jajek rozgnieć, a potem zalej je 9-procentowym octem (wystarczy pół litra). Środek odstaw na 2 doby, a później rozrzedź go odpowiednią ilością wody (na 1 litr cieczy przeznacz 1 łyżkę stołową nawozu). Specyfiku używaj co 14 dni.

REKLAMA

Ważne, by wcześniej ocenić odczyn pH gleby w ogrodzie. Odżywka ma moc odkwaszającą i może źle zadziałać na część roślin. Lepiej nie stosować jej także do truskawek, malin, hortensji, wrzosów, różaneczników, a także borówki amerykańskiej.