Papież Franciszek przebywa na ŚDM w Panamie. Za sobą ma już także swoje pierwsze przemówienie, które odnosiły się do służby publicznej. Papież Franciszek nawoływał, że ma być onasynonimem uczciwości i sprawiedliwości oraz przeciwieństwem wszelkiej formy korupcji. W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy ponad 200 tysięcy osób, w tym prawie 4 tysiące Polaków. Franciszek przywita się z uczestnikami ŚDM w czwartek po południu miejscowego czasu.

– Dziękuję za otwarcie nam drzwi domu – podkreślił. – Rozpoczynam moją pielgrzymkę w tym historycznym miejscu, gdzie Simon Bolivar, stwierdzając, iż »gdyby świat musiał wybrać swą stolicę, to wskazałby na ten szlachetny cel Przesmyk Panamski«, zwołał przywódców swoich czasów, by ukształtować marzenie zjednoczenia Wielkiej Ojczyzny – podkreślił papież. Nawiązał w ten sposób do Kongresu Panamy zwołanego przez Bolivara w 1826 roku.

Papież Franciszek przekonywał, że kraje mogą stworzyć i razem kształtować wielką ojczyznę, która „umiałaby i mogła przyjąć, respektować i ogarnąć wielokulturowe bogactwo każdego narodu i kultury”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę