roślina doniczkowa
fot. Pxhere

Czy wiecie, jaki produkt z apteki może zasilić Wasze rośliny doniczkowe i sprawić, że będą rozwijały się mocne, gęste i zdrowe? To aspiryna. Sprawdźcie, jak ją zastosować, aby wsparła Wasze kwiaty.

Dlaczego aspiryna wzmacnia rośliny?

Korzystny wpływ aspiryny na kwiaty to efekt działania głównego składnika (a niekiedy jedynego), z którego jest wykonana. Tym składnikiem jest kwas acetylosalicylowy, a dokładnie jego pochodna, która ma niemal takie same właściwości. Dzięki niemu kwiat staje się bardziej odporny na różnego rodzaju grzyby i szkodniki. Intensywnie pobudza on także wzrost roślin, dlatego nie bez powodu nazywa się go nawet hormonem roślinnym. Wszystko przez to, że przyspiesza rozwój korzeni i uaktywnia również resztę sadzonki do wzrostu, na skutek wspierania procesu fotosyntezy i zwiększania przyswajania wielu ważnych dla niej minerałów oraz absorbowania wody.

Aspirynę warto stosować głównie u roślin znużonych okresem wegetacyjnym, które chce się znów zachęcić do rozwoju, spowolnionego przez różne ewentualne bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Lek ten sprawi, że kwiatki prędzej zakwitną i będą zdrowsze. Aspiryna świetnie sprawdzi się w przypadku zamiokulkasów, storczyków, skrzydłokwiatów i kaktusów świątecznych. Mnóstwo innych gatunków roślin także zareaguje na nią pomyślnie, chociaż efekty niekoniecznie będą już tak uderzające.

Nawóz z aspiryny dla roślin – tak go zrobisz samodzielnie

Pojedynczą tabletkę aspiryny zwykłej wielkości (250 mg) należy wrzucić do litra letniej wody i ją rozdrobnić. Po starannym rozbiciu płyn trzeba jeszcze zamieszać. Najlepiej sprawdzi się tutaj letnia woda. Ta bardzo ciepła mogłaby nawet wyrządzić krzywdę kwiatom. Dopiero gdy wystygnie, można rozpuścić w niej kapsułkę, a później przelać taki nawóz do odpowiedniego naczynia i podlewać poszczególne egzemplarze. Ilość wody powinna być taka jak zwykle – nie należy z nią przesadzać, bo można nawet pogorszyć sprawę. Roztwór z aspiryny warto podawać roślinom raz na dwa miesiące.

Czytaj też: Przetrzyj tym liście storczyka. Roślina odzyska blask i odżyje


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę