dywan
fot. Pixabay

Na Święta Wielkanocne całe mieszanie powinno lśnić. Na myciu firanek, okien, mebli czy innych elementów wyposażenia domu się nie kończy – nie można zapomnieć także o dywanie. Przecież to fundamentalna ozdoba salonu czy jadalni, w których gościmy rodzinę czy znajomych. Poznaj domowy patent naszych babć na pranie dywanu. Dzięki temu będzie wyglądał jak nowy!

Twój dywan ściemniał, a na włosiu ma sporo plam? Pewnie zastanawiasz się, co z tym zrobić. Zakup nowego dywanu czy korzystanie z usług specjalistycznej firmy wcale nie będzie konieczne. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nie każdy chce wydawać pieniądze. Z tego powodu mamy dla Ciebie domową metodę na pranie dywanu, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Twój dywan odzyska dawny wygląd!

Niezawodny patent na pranie dywanu naszych babć

Od naszych babć możemy się wiele nauczyć. Lubimy pozyskiwać od nich różne przydatne do domu wskazówki. Dziś chcemy zdradzić Ci świetny sposób na czyszczenie dywanu przy użyciu skrobi ziemniaczanej i płatków mydlanych.

Około 4-5 łyżek płatków połącz z 500 g skrobi ziemniaczanej (kilka szklanek). Mieszankę rozsyp na dywanie – możesz wrzucić więcej na obszary z dużymi plamami. Odczekaj pół godziny, a potem starannie go odkurz. Po zabrudzeniach nie będzie śladu!

Inny sposób na czysty dywan: ocet i sól

Z tych obu składników przyrządzisz specjalny preparat, który upora się z brudem na dywanie. Jak go zrobić? Do 500 ml wody dodaj 2 łyżki soli kuchennej i 250 ml octu. Pamiętaj, że ocet na początku będzie czuć w całym mieszkaniu, ale po pewnym czasie sam wywietrzeje. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, to po wykonaniu całej pracy otwórz okna. Nie zapomnij o ochronie rąk – załóż gumowe rękawiczki. Zwilż dobrze ściereczkę lub gąbkę w mieszance, a potem nałóż ją na plamę i poczekaj, aż wyschnie. Na koniec odkurz dywan i to wszystko. Efekt będzie piorunujący!

Czytaj też: Upierz tak obrus. Nawet nie będziesz musiał go prasować!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę