obrus na stole
fot. Pixabay

Aby obrus wyglądał perfekcyjnie, mnóstwo ludzi tuż przed świętami pragnie go odświeżyć. Nie tylko obrusy, ale i pozostałe tekstylia domowe, trzeba prać według instrukcji producenta. Przeważnie mają one etykietę ze wskazówkami dotyczącymi sposobu prania. A jeśli nie ma takiej metki najlepiej ustawiać bezpieczny i delikatny tryb prania. Sprawdź, jak prać obrus, aby zachował kolor, a prasowanie wcale nie było konieczne.

Optymalna temperatura

Nigdy nie należy prać białych obrusów z kolorowymi, bo błyskawiczne zszarzeją.
Jasne obrusy z bawełny można swobodnie prać w wysokich temperaturach (nawet w 90°C!), natomiast z wykonane z lnu – w 60°C. Na rynku są dostępne obrusy oprawione plamoodporną warstewką, której celem jest zabezpieczenie przed powstawaniem zabrudzeń na materiale. Taką tkaninę trzeba prać identycznie jak poliester, a więc w najwyżej 40°C. Aby nie uszkodzić powłoki ochronnej, należy zrezygnować z używania silnych detergentów oraz wybielaczy.

Jeśli chodzi o pranie jedwabnych materiałów, to trzeba zachować dużą rozwagę. Temperatura trybu ustawionego w pralce powinna wynosić maksymalnie 30°C. W tylu stopniach Celsjusza można prać także obrusy haftowane i koronkowe.

Jak prać obrusy, aby potem ich nie prasować? Wystarczy 1 patent

Zanim wrzucisz do bębna pralki obrus, wcześniej złóż go w kostkę i włącz niewielkie obroty. W ten sposób zredukujesz powstawanie zagnieceń. A co zrobić, by prasowanie obrusu po praniu nie było konieczne? Jeśli wyjmiesz już czysty obrus z pralki, to rozciągnij go tak, aby wyprostować wszystkie zagniecenia. Możesz materiał usytuować na stole lub suszarce do prania i co pewien czas zmieniać jego stronę. Dzięki temu tkanina też zdecydowanie szybciej wyschnie.

Wiele obrusów warto prasować, gdy są jeszcze delikatnie wilgotne. Dlaczego? Otóż materiał szybciej się wyprostuje i cała czynność pójdzie o wiele szybciej. Temperatura prasowania obrusów zależy od rodzaju tkaniny.

Prasowanie obrusów lnianych i bawełnianych jest konieczne z uwagi na rozmiar tych tkanin. Aby były bardziej wygładzone, warto je wcześniej wykrochmalić. Tego rodzaju tekstylia najlepiej prasować na mokro w temp. 180-200°C. Jeżeli obrus zrobiony został z wyjątkowo delikatnego materiału, to trzeba prasować go we względnie niskiej temp. (110°C). Warto dodać, że niektórych obrusów, np. plamoodpornych, nigdy nie trzeba prasować, bo się nie gniotą. Uwzględnianie powyższych zasad to sposób na dłuższe użytkowanie określonego materiału.

Czytaj też: Jak zaoszczędzić na praniu? Poznaj kilka sprawdzonych trików


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę