Rząd Mateusza Morawieckiego chce pozbawić Warszawę lotnisk. Do połowy przyszłego roku ma zapaść ostateczna decyzja dotycząca zamknięcia lotniska Chopina. Według nieoficjalnych informacji identyczny los ma spotkać port zlokalizowany w podwarszawskim Modlinie. Po likwidacji stołecznych lotnisk pasażerowie mieliby odlatywać z Radomia, który – jak na razie – nie ma portu lotniczego, gdyż poprzedni został zburzony decyzją rządu PiS.

Mikołaj Wild, do niedawna pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jest dopiero w fazie projektów i ma zostać otwarty  prawdopodobnie w 2027 roku, ujawnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że przed kilkoma miesiącami została wstrzymana rozbudowa lotniska Chopina. Stało się tak, mimo że rząd Mateusza Morawieckiego obiecywał, że prace te będą kontynuowane.

Według Wilda, którego na stanowisku zastąpił w tym tygodniu poseł PiS i w zeszłej kadencji Sejmu przewodniczący komisji zajmującej się wyłudzeniami VAT  Marcin Horała, jedną z przyczyn decyzji rządu miały ponoć być za wysokie koszty modernizacji Okęcia.

– Kwoty, jakie zaplanowano na inwestycje, nie miały szans zwrócić się do czasu otwarcia CPK. To z kolei oznacza, że zwiększone nakłady musiałyby ponieść linie lotnicze, co oczywiście miałoby negatywny wpływ na rozwój polskiego rynku lotniczego – stwierdził Wild w wywiadzie. Jak podkreślił, decyzja o zamknięciu lotniska Chopina rozstrzygnie się do połowy przyszłego roku.

Decyzje rządu skomentował na Facebooku poseł SLD Andrzej Rozenek. „PiS ma dwa cele. Cel mały: zabić lotnisko Modlin, żeby ożywić trupa, jakim jest lotnisko w Radomiu. (…) Cel duży: zrealizować megalomańskie plany wybudowania CPK, który w ich mniemaniu obsłuży Europę Wschodnią”, napisał na portalu społecznościowym.

Rozenek zauważył, że oba są „pozbawione sensu ekonomicznego, społecznego i politycznego”. „Za ich mrzonki zapłacimy wszyscy. Miliardami złotych wywalonymi w błoto, chaosem komunikacyjnym, stratami środowiskowymi i społecznymi”, spuentował plany PiS polityk lewicy.

https://www.facebook.com/andrzej.rozenek.3/posts/2830977806915128


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę