Część rządu federalnego przestała działać. Powodem jest brak porozumienia budżetowego dla części resortów. Sytuacja miała miejsce w nocy z piątku na sobotę.

Członkowie Kongresu prowadzili rozmowy z urzędnikami Białego Domu do godzin wieczornych, ale nie udało im się porozumieć. – Jesteśmy przygotowani na długotrwałe zawieszenie – zapowiedział Donald Trump.

Prezydent USA nazywa impas „Democratic shutdown”. Uważa, że odpowiedzialni za niego są jego polityczni konkurenci. – Nie możemy nic na to poradzić, ponieważ potrzebujemy głosów demokratów, żeby zatwierdzić budżet – powiedział Trump.

Dlaczego demokraci nie wyrazili poparcia dla budżetu? Głównym powodem jest mur na granicy z Meksykiem. Trump, zgodnie z obietnicami wyborczymi, chce przystąpić do budowy zabezpieczeń, które mają powstrzymać nielegalną migrację z południa. Pieniądze na ten cel miały zostać zabezpieczone właśnie w prowizorium. Jego konkurenci nie wyrazili na to zgody.

Dziewięć agencji federalnych i kilka mniejszych departamentów rządu federalnego, które miało obejmować prowizorium budżetowe, zostało zamkniętych. 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę