Fot. ilustr./Pixabay.com/Public Domain

Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował rozporządzenie, które od 1 grudnia wprowadzi nowe obostrzenia w związku z czwartą fali pandemii koronawirusa w Polsce i związaną z nią coraz większą liczbą zachorowań i zgonów. Rozwiązania takie rekomenduje Rada Medyczna przy premierze, popiera je również minister zdrowia Adam Niedzielski.

O dokumencie poinformował we wtorek portal Interia. Według nieoficjalnych doniesień obostrzenia mają zmodyfikować limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w sklepach, instytucjach kulturalnych czy lokalach gastronomicznych. Obecne rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje do końca listopada, nakazuje zachowanie półtorametrowego dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Od 1 grudnia przepisy te zostałyby zaostrzone.

„Do kina czy restauracji weszłoby jeszcze mniej klientów niż obecnie. Aktualne maksimum to 75 proc. miejsc lub 1 os. na 10 m2. Limity miałyby – tak jak teraz – nie obowiązywać zaszczepionych przeciw COVID-19”, ujawnił portal.

Z ustaleń Interii wynika, że właściciele lokali gastronomicznych czy zarządcy obiektów handlowych byliby ściśle kontrolowani przez służby i sanepid. Jest to spowodowane tym, że „rząd dysponuje dwiema epidemicznymi prognozami: jedna wskazuje, że właśnie jesteśmy na szczycie czwartej fali koronawirusa, a zgodnie z drugą najwyższe poziomy zakażeń odnotujemy za dwa tygodnie”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę