Rząd od najbliższego wtorku luzuje kolejne obostrzenia

Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów, dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m, w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. Takie zmiany mają wejść w życie już od 21 lipca, poza niektórymi przepisami, które ważne będą od 4 sierpnia.

Czytaj także:  Mrożone ryby są zdrowsze od świeżych?

– Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Polityk dodał, że z kolei targi, kongresy czy szkolenia to tego rodzaju wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy ich uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska.

Czytaj także:  Nagły wzrost zakażeń w Polsce! Nowe dane MZ

– Co za tym idzie, mogliśmy tu wprowadzić pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego – wyjaśnił Cieszyński.

W rządowym projekcie dotyczącym zniesienia części obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa zapisano również zniesienie obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych, które odbywają się w pomieszczeniach oraz w amfiteatrach i w muszlach koncertowych.

Widz dalej jednak będzie musiał zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektu. Będzie jednocześnie zobowiązany – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc – do zachowania 1,5 m odległości od innego widza.

Czytaj także:  Schetyna: Wejście Kaczyńskiego do rządu wynika ze strachu i braku zaufania

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.