Jak poinformowała w poniedziałek agencja Reuters, 23 marca Ukraina podpisała z Francją umowę przedwstępną dotyczącą zakupu 55 śmigłowców produkowanych przez koncern Airbus.

Podpisanie umowy zostało ogłoszone w czasie wizyty w Kijowie Jean-Yvesa Le Driana, szefa francuskiej dyplomacji. Premier Ukrainy Wołodymyr Grojsman oświadczył po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Francji, że Paryż jest dla Kijowa wiarygodnym i strategicznym partnerem.

– Szczerze doceniamy popieranie przez Francję ukraińskiej suwerenności – powiedział Grojsman.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczy na pierwsze dostawy helikopterów już w tym roku. Oznaczać to może, że na Ukrainę trafią kadłuby śmigłowców pierwotnie zamówione przez Polskę.

Helikoptery wyprodukowane przez Airbus Ukraina zamierza wykorzystać dla swoich sił policyjnych, służb granicznych oraz ratowniczych. Zamówienie przewiduje dostawę trzech modeli śmigłowców. Będą to wojskowe H145, H125 i cywilna wersja caracala – H225 Super Puma.

Nie podano do publicznej wiadomości szczegółów finansowych kontraktu na zakup przez Ukrainę 55 śmigłowców od francuskiej firmy Airbus Helicopters.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!