Rząd bardzo restrykcyjnie zaczął podchodzić do oszustów, którzy na skalę państwową wyłudzali VAT. Teraz przyszedł czas na drobniejszych oszustów i przestępców, a resort Zbigniewa Ziobry zapowiedział, że surowiej będą karani lichwiarze, naciągacze i kieszonkowcy.

Zbigniew Ziobro razem ze swoim resortem chce zreformować kodeks karny i znowelizować przynajmniej kilka ustaw. Nowe zmiany mają dotyczyć między innymi likwidacji lichwy. Ministerstwo Sprawiedliwości chce określić limit kosztów pożyczki, powyżej którego będzie mowa o lichwie.

Zmiany mają dotyczyć także kar za cofanie liczników w autach, które dziś potocznie określane jest „korektą” i nie jest karane w ogóle. Po zmianach ma za to grozić nawet więzienie.

Zbigniew Ziobro i Ministerstwo zamierzają także przyjrzeć się firmom, które po niebotycznych pieniądzach naciągają seniorów na garnki, pościel oraz inne sprzęty, które w rzeczywistości można kupić o wiele taniej w innych sklepach.

Zmiany mają dotyczyć także kwestii kradzieży, głównie w Internecie. Ma pojawić się zapis, który jasno będzie określać, że osoba taka będzie dokonywać kradzieży z włamaniem i za to też będzie odpowiadać. Dziś nie jest to jasno sprecyzowane.

Wszystkie zapowiadane zmiany są obecnie w fazie planowania. Miejmy nadzieje, że jak najwięcej uda się ich wprowadzić w życie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę