REKLAMA

Anna Bryłka z Konfederacji przerwała konferencję PiS
fot. YouTube / PiS

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości przybrała nietypowy obrót, kiedy pytania zadał nie dziennikarz, ale… rzeczniczka Konfederacji Anna Bryłka. Politycy PiS domagali się debaty na temat szkodliwości unijnych podatków, na których wprowadzenie ma pozwolić rząd Donalda Tuska. Bryłka zarzuciła im hipokryzję, pytając, czy nie jest to zwyczajnie kontynuacja polityki rządu PiS. „Konfederacja będzie następna, proszę pani” – ostrzegał rzeczniczkę partii Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

W czasie środowej konferencji prasowej politycy PiS ostrzegli przed trzema nowymi podatkami unijnymi, na których wprowadzenie miał zgodzić się Donald Tusk – podaje Wprost. Wpływy z tych podatków, jak podkreślał Mariusz Błaszczak, mają trafią bezpośrednio do budżetu Wspólnoty, na niekorzyść państw członkowskich. Chodzi o podatki od handlu emisjami, śladu węglowego oraz zysków korporacji.

„Wcześniej podatki naliczane były pod względem dochodu narodowego brutto, teraz będą ściągane bezpośrednio od tych procesów, co spowoduje, że Polska będzie bardziej obciążona niż zamożne państwa zachodu Europy” – tłumaczył wiceprzewodniczący klubu PiS.

REKLAMA

„Składamy wniosek o debatę na posiedzeniu Sejmu. Chcemy zadać pytania, dlaczego wycofane zostało weto wobec tych podatków, składane przez rząd PiS, a po drugie – jakie będą koszty tych podatków dla przeciętnego Kowalskiego, dla budżetu państwa” – stwierdził Błaszczak i dodał, że „można pokusić się o teorię, że w ten sposób Tusk spłaca zobowiązanie, jakie podjął poprzez wsparcie ze strony UE, Brukseli, a może, mówiąc wprost, Berlina, w czasie kampanii wyborczej”.

Rzeczniczka Konfederacji wtrąciła się w konferencję prasową PiS. „Donald Tusk kontynuuje politykę premiera Morawieckiego”

Przy okazji konferencji jeden z dziennikarzy zadał pytanie o pomysł skrócenia kadencji Sejmu i przedterminowych wyborów, o czym mówił m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

„Jeżeli słyszymy taką wypowiedź w ustach Donalda Tuska, to w mojej ocenie jest to blef, który ma tylko zdyscyplinować koalicjantów w kontekście, chociażby tego, co słyszymy na temat list w wyborach samorządowych. To jest gra wewnętrzna” – ocenił Błaszczak.

Nieoczekiwanie na konferencji PiS pojawiła się reprezentantka innej partii – Anna Bryłka z Konfederacji. Rzeczniczka prawicowej formacji zapytała polityków: „Czy nie odnosicie panowie wrażenia, że premier Donald Tusk kontynuuje politykę premiera Morawieckiego na forum Unii Europejskiej?”.

REKLAMA

„Nie, wręcz zaprzecza” – odpowiedział jej Błaszczak. Bryłka przypomniała jednak, że na wprowadzenie podatków zgodził się właśnie były premier.

„W sprawie każdego podatku jest prawo weta. Proszę nie kłamać. Donald Tusk wycofał te weta” – zareagował Kuźmiuk. „Konfederacja będzie następna, proszę pani, chyba że się ułożycie z Donaldem Tuskiem, bo będziecie następni. Oj, nie przepuści wam” – zagroził rzeczniczce Konfederacji Błaszczak.

REKLAMA