fot. Twitter

Sytuacja na Ukrainie zdaje się utkwiła w martwym punkcie. Walki cały czas trwają – Rosjanie nie są zdolni przebić się przez zorganizowany opór armii ukraińskiej, obrony terytorialnej a nawet ludności cywilnej. W najgorszej sytuacji jest teraz Mariupol. „Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej” – stwierdził mer Mariupola Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian. Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanie narzucą Ukrainie „scenariusz koreański”.

„To jest po prostu ludobójstwo. Nie ma na to innego określenia” – powiedział Mer Mariupola o sytuacji w mieście. Dodał, że rosyjskie wojsko cały czas nęka ludność cywilną Mariupola. Nie patyczkują się rzekomo nawet z etniczną ludnością rosyjską, która tam zamieszkuje. Na miasto cały czas spadają pociski, zamieniając je w ruinę – oceniło brytyjskie ministerstwo obrony, przytoczone przez „RMF24”.

Do tej pory, oblężony Mariupol opuściła już połowa mieszkańców! Proces wyludniania następuje także w innych miastach – choć pewnie nie w takim stopniu. Uchodźcy następnie kierują się na zachód.

Źródła ukraińskie poinformowały, że od początku inwazji zginęło już 139 dzieci, a co najmniej 205 jest rannych. Druzgocące straty ponoszą także Rosjanie. Ukraińcy twierdzą, że zabili już 16,5 tys. rosyjskich żołnierzy. Do tej liczby należy dodać niezidentyfikowaną liczbę rannych, którzy także są częściowo wykluczeniu z udziału w boju.

Scenariusz Koreański? Rosja podzieli Ukrainę na dwa państwa?

Szef ukraińskiego wywiadu – Kirył Budanow – twierdzi, że niepowodzenia Rosjan zmuszą Putina do zrewidowania jego celów. Zdaniem Budanowa, na Ukrainie możliwy jest – jak to nazwał – „scenariusz koreański”. W latach 50. – wyniku wojny – Korea została podzielona na część Północną (w której rządzi do dziś socjalistyczny reżim) oraz demokratyczną Koreę Południową.

„Będzie próbował narzucić linię podziału między nieokupowanymi i okupowanymi regionami naszego kraju. W rzeczywistości jest to próba stworzenia Korei Północnej i Południowej na Ukrainie, bo na pewno nie jest w stanie podbić całego kraju” – powiedział Budanow.

„Okupanci będą próbowali zjednoczyć okupowane terytoria w jeden quasi-państwowy organizm, który będzie przeciwstawiał się niepodległej Ukrainie. Widzimy już próby stworzenia ‘równoległych’ władz na okupowanych terytoriach i zmuszania ludzi do rezygnacji z hrywny. Mogą chcieć targować się o to również na poziomie międzynarodowym” – powiedział Budanow.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę