Po wcześniejszych zapowiedziach w mediach, dziś w Sejmie został oficjalnie złożony przez PO wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Taka reakcja opozycji jest spowodowana m.in. akceptacją przez rząd ksenofobicznych i rasistowskich haseł w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada.

Warto zaznaczyć, że to właśnie Schetyna został wskazany jako kandydat na premiera we wniosku złożonym dzisiaj u marszałka Sejmu.

Szef PO uznaje wotum nieufności za „broń najcięższego kalibru, którą używa się wtedy, gdy są naprawdę powody do tego”. Jakie więc są według niego powody tak ważnej decyzji? Na konferencji prasowej tłumaczył:

– Ministrowie tego rządu w konkretny sposób pochwalali wielki marsz, także organizatorów tego marszu, którzy przyzwolili na antysemickie, ksenofobiczne i rasistowskie napisy i hasła. To przecież organizatorzy Marszu Niepodległości zostali zaproszeni przez prezydenta Andrzeja Dudę do komitetu obchodów setnej rocznicy niepodległości.

Schetyna ma też poważne obiekcje co do bieżącej polityki rządu:

– To kwestia wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, to niszczenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego czy sądów, wszystko to, co robi Macierewicz tak naprawdę od pierwszego dnia na urzędzie, to, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, to, jak niszczy środowisko i drzewostan minister Szyszko.

Jeśli chodzi o poparcie tej inicjatywy przez inne partie, to lider PO zapewnia:

– Wezmą oczywiście udział w debacie, są gotowi na poparcie tego wniosku, ale podpisy pod wnioskiem pochodzą tylko z klubu Platformy Obywatelskiej.

Trudno jednak stwierdzić czy koledzy z opozycyjnych partii wierzą w powodzenie tej akcji. Sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka stwierdził, że wniosek o wotum złożony przez PO jest symboliczny z racji tego, że opozycja nie ma większości, aby rząd obalić. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaleca, aby skupić się raczej na obronie małych ojczyzn i polskiej samorządności przed zbójeckim prawem, które chce uchwalić PiS. Natomiast Jarosław Sachajko z Kukiz’15 stwierdził:

– Opozycja totalna nie ma pomysłu na bycie opozycją i jedynym ich pomysłem jest ciągłe składanie
wotum nieufności.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę